حواله بین بانکی پایا حواله بین بانکی پایا

در حال حاضر و به خاطر شرایط بوجود آمده حواله صادرشده در "پایا" در روز و ساعت کاری طی سه سیکل ساعت 03/45 دقیقه و 09/45 دقیقه صبح و 12/45 بعد از ظهر همان روز به حساب مقصد ارسال و واریز خواهد شد.

 

 

حواله بین بانکی،پایا،بانک مسکن

مشتریان گرامی

با استفاده از «سامانه پایاپای الکترونیکی» می توانید ، پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله کنید.

بطور معمول این کار با استفاده از «چک های رمزدار» یا «ایران چک» انجام می شود که مستلزم حمل فیزیکی آنها به بانک مقصد است، در این روش نه تنها هزینه تردد بین بانک های مبدا و مقصد به شما تحمیل می شود بلکه با اتلاف وقت، خطر گم شدن، سرقت و نظایر آن نیز مواجه هستید.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با پیاده سازی «سامانه پایاپای الکترونیکی» امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است.

 

 

امکانات و توانایی های پایاپای الکترونیکی (پایا) :

1- واریز مستقیم (Direct Credit )

واریز مستقیم همان حواله الکترونیکی پول به صورت «بین بانکی» است که توسط بانک حواله دهنده صادر می شود . با استفاده از این توانایی می توان وجه را از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر حواله کرد .
همچنین می توان یک مبلغ عمده را به چندین مبلغ جزی تقسیم و به حساب های مختلف در چندین بانک حواله کرد.

موارد استفاده از این خدمات :

  • پرداخت حقوق و مستمری کارکنان یک سازمان

بطور معمول سازمان پرداخت کننده حقوق با صدور چک از بانک خود می خواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد کارکنان را از حساب سازمان برداشت و به حساب آنها نزد همان بانک واریز کند.
با «واریز مستقیم» سازمان پرداخت کننده حقوق می تواند از بانک خود بخواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد را از حساب سازمان برداشت و به حساب های بانکی کارکنان در بانک های مختلف حواله کند.

  • پرداخت سود سهام و اوراق بهادر

با استفاده از «واریز مستقیم» جهت پرداخت سود سهام ، الزام افتتاح حساب توسط سهامدار در بانک پرداخت کننده سود از بین خواهد رفت .
بسیاری از شرکت ها، موسسات و سازمان ها برای انجام امور روزمره تجاری، پرداخت های بسیاری را در طول روز (عمدتا از طریق چک) به طرف های خود انجام می دهند.
با استفاده از «واریز مستقیم» ، این شرکت ها دیگر نیاز به صدور تعداد زیادی چک نخواهند داشت.

2-برداشت مستقیم (Direct Credit )

این خدمت به مشتری امکان می دهد که از حساب مشتری دیگر در بانک دیگر برداشت وجه کند البته این کار مستلزم توافق قبلی طرفین و اجازه مشتری پرداخت کننده به برداشت از حساب وی است.

موارد استفاده از این خدمات :

  • پرداخت قبوض آب ، برق ، گاز و ... :   شما می توانید به سازمان آب و فاضلاب، شرکت توانیر، شرکت گاز و دیگر سازمان های خدماتی اجازه دهید ، وجه قبوض را تا سقف معینی به صورت خودکار از حسابتان برداشت نمایند .البته شما این امکان را دارید تا قبل از برداشت وجه آن را تایید یا رد کنید.
  • پرداخت اجاره ماهانه:  مستاجر می تواند اجاره برداشت مبلغ اجاره ماهانه از حساب خود را به بانک خود صادر نماید به این ترتیب مالک هر ماه از بانک خود می خواهد که مبلغ اجاره را به حساب خود واریز نماید.
  • پرداخت اقساط خرید کالا
  • پرداخت اقساط وام و تسهیلات بانک :  با استفاده از «واریز مستقیم» و «برداشت مستقیم» تمامی دریافت ها و پرداخت های خود را می توانید با یک حساب بانکی در یک بانک انجام دهید. بنابراین دیگر نیاز به حساب های متعدد در بانک های مختلف نخواهید داشت.

خدمات 24 ساعته "پایا"

سامانه پایاپای الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که قادر است شبانه روز و در تمامی روزها به غیر از روزهای تعطیل رسمی از بانک ها دستور پرداخت دریافت نماید. این ویژگی به بانک ها امکان می دهد تا بتوانند این خدمت را از طریق اینترنت، تلفن همراه و نظایر آن به مشتریان ارایه نماید.

حواله صادرشده در "پایا" در حال حاضر در روز و ساعت کاری طی سه سیکل ساعت 03/30 دقیقه و 09/30 دقیقه صبح و 12/30 بعد از ظهر همان روز به حساب مقصد ارسال و واریز خواهد شد.(در حال حاضر و به خاطر شرایط بوجود آمده حواله صادرشده در "پایا" در روز و ساعت کاری طی سه سیکل ساعت 03/45 دقیقه و 09/45 دقیقه صبح و 12/45 بعد از ظهر همان روز به حساب مقصد ارسال و واریز خواهد شد.)چنان چه حواله صادر شده در"پایا" خارج از ساعت کار بانک صادر شود در سیکل یک روز کاری بعد از ساعت (03/30) صبح به حساب مقصد ارسال و واریز خواهد شد.تراکنش های مربوط به سامانه شاپرک  طی روزجاری یک بار و در سیکل اول روز بعد جهت واریز به حساب مشتریان دریافت می شود. در ایام تعطیل هیچ عملیات پایا اعم از ارسالی و دریافتی از سوی بانک ها انجام نمی شود و فقط یک مرحله از تراکنش ها که مربوط به سامانه شاپرک است دریافت می شود و در سیکل کاری بعد از ظهر به حساب مشتریان واریز خواهد شد.

دستور پرداخت های ارسالی از طریق سامانه پایا از سایر بانک ها در روز و ساعت  کاری طی سه سیکل (ساعت 03/45 دقیقه و 09/45 دقیقه صبح و 12/45 بعد از ظهر همان روز) جهت واریز به حساب مشتریان دریافت می شود.

 

به این ترتیب با عملیاتی شدن «پایا» نقش «ساتنا» بطور خلاصه به ترتیب زیر خواهد بود :

  •  مرکز تسویه ریالی بین بانک های کشور
  •  انجام حواله های بین بانکی فوری و مهم

 

لزوم ذکر «شناسه حساب بانکی – شبا ً در دستورات ارسالی به «پایا» :

به منظور اطمینان بانک حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است متقاضی حواله شناسه بانکی- شبای حساب مقصد را به بانک حواله دهنده اعلام کند.

 

تاریخ ویرایش1400/4/23- 10:30